Klasyfikacja krewetek Crystal Red (Red Bee)

Na początek krótkie wyjaśnienie, gdyż krewetki te pojawiają się pod dwiema nazwami – Crystal Red i Red Bee. Skąd to się wzięło? Nie do końca wiadomo. Azjatyckie hodowle wszystkie krewetki nazywają po prostu Crystal Red. W Europie jest nieco inaczej. U nas przyjęło się, że krewetki niższej gradacji, tj. C, B, A to krewetki Crystal Red. Krewetki o gradacji wyższej, tj. S, SS, SSS, SSSS to Red Bee. Ponoć jest to spowodowane pulą genów, które posiadają te krewetki. Tak czy inaczej, pisząc Red Bee albo Crystal Red mówimy tak naprawdę o tej samej krewetce. Ja będę używał tylko nazwy Crystal Red.

 

Ale do rzeczy. Artykuł ten jest tłumaczeniem anglojęzycznego artykułu, do którego link zamieszczam na końcu.

Klasyfikacja krewetek Crystal Red wprowadza czasem więcej zamieszania zamiast udzielać konkretnych odpowiedzi. Poza tym, że istnieje wiele różnych klas, są też różne kolorystyki, wzory, terminologie i inne czynniki, które mogą podyktować jedną klasę a nie inną. Dobra znajomość klasyfikacji krewetek Crystal Red jest bardzo ważna, jeśli decydujemy się na zakup czy hodowlę tej krewetki.

Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na klasyfikację jest intensywność zabarwienia wzoru białego. Jeśli białe ubarwienie nie jest pełne i wykazuje oznaki przejrzystości, może to obniżyć klasę. Utrata koloru białego może następować w przypadku starszych osobników.

Bardzo ważnym czynnikiem przy klasyfikacji krewetek Crystal Red są wzory kolorów – Hinomaru, Double Hinomaru, Flower, Tiger Tooth, V-band, No–Entry Hinomaru czy Mosura mogą rozróżniać od siebie klasy.

Specjalne podziękowania dla Henry Hua, Gabe Hernandez i Kangshiang za zdjęcia!

 

Krewetki Crystal Red klasy SSS

Klasa SSS krewetki Crystal Red ma najwięcej białego ubarwienia ze wszystkich klas. Jest ona czasami określana jako klasa „Mosura” krewetki Crystal Red. Ukazuje to typową klasyfikację u krewetek Crystal Red – im więcej białego koloru, tym wyższa klasa. Ale istnieją też wzory, dzięki którym możemy uznawać, że jeden przedstawiciel SSS ma wyższą klasę niż inne. Jedna klasa SSS może być wyższa niż inna w zależności od szeregu cech w tym różnych wzorów czerwonego koloru na głowie, zabarwienia oczu, nóg. Im wyższa klasa, tym więcej czynników, które mogą sprawić, że niektóre osobniki są bardziej poszukiwane niż inne.

Klasa SSS Mosura „Flower”:

Klasa SSS Mosura „Crown”:

I jeszcze kilka zdjęć tej klasy:


 

Krewetki Crystal Red klasy SS

Crystal Red klasy SS ma więcej czerwonego zabarwienia niż klasa SSS. Dodatkowe czerwone zabarwienie, które odróżnia tą krewetkę od SSS znajduje się na środku ciała, w górnej części. Do klasy SS klasyfikujemy krewetkę gdy znajduje się na niej znak „Hinomaru” będący czerwoną kropką z tyłu ciała i oznaczające tak naprawdę japońską flagę. Istnieją różne wariacje Hinomaru, np. No–Entry Hinomaru, które mają białą linię przecinającą czerwone koło, a także Double Hinomaru, które rozpoznajemy po dodatkowej czerwonej kropce na samym końcu ciała przy ogonie.

Klasa SS Double Hinomaru „No-Entry”:

Klasa SS Hinomaru „No-Entry”:

Klasa SS Hinomaru:

 

Krewetki Crystal Red klasy S

Krewetka klasy S ma jeszcze więcej czerwonego zabarwienia niż SS I SSS. Czerwone zabarwienie zlokalizowane jest bardziej po bokach ciała a nie tylko w górnej części, jak to miało miejsce w klasie SS. Krewetki Crystal Red klasy S są bardziej popularne ze względu na niższą cenę. Przez wielu uważana jest za najładniejszą z klas ze względu na bardziej biało-czerwone zabarwienie. Krewetki z klasy S mogą być również zakwalifikowane jako S+, jeśli uwzględnimy pewne cechy charakterystyczne tj. oznaczenia specjalne jak Tiger Tooth i V-Band. Klasyfikacja krewetek Crystal Red klasy S+ i niższych w dużej mierze jest zależna od solidności kolorów. Zupełnie nieprzezroczyste białe kolory rozróżniają klasę S od A. W gradacji S i wyżej ważne jest by pole na jakim wytwarza się biały pigment przylegało do pola z pigmentem czerwonym.  Krewetki gradacji powyżej S u których nie jest spełnione to kryterium można określać jako krewetki ‘pozaklasowe’, lub gradacja A

Klasa S+ Tiger Tooth:

Klasa S+ V-Band:

Klasa S 3 białe pasy:

Klasa S z 4 białe pasy:

 

Krewetki Crystal Red klasy A

Klasa A Crystal Red jest jedną z najbardziej popularnych krewetek. Klasa ta ma charakterystyczne plamy przezroczystego czerwonego koloru i białe ubarwienie. Cechą charakterystyczną dla tej klasy jest brak specjalnych wzorów. Rozkład białego i czerwonego zabarwienia jest zmienny, jedne osobniki mogą mieć trzy a inne cztery białe pasy.

Klasa A 3 białe pasy:

Klasa A 4 białe pasy:

 

Krewetki Crystal Red klasy B

Typową cechą krewetek Crystal Red klasy B jest słabe czerwono – białe ubarwienie z brakiem całych białych pasów. Jest to odpowiednia krewetka dla początkujących a także dla hodowców, którzy chcą poćwiczyć selektywne rozmnażanie. Ze względu na cenę, cieszą się dość dużą popularnością

 

Krewetki Crystal Red klasy C

Klasa C krewetek Crystal Red jest tą, która praktycznie wcale nie posiada pigmentu paska grzbietowego (białego). Czerwone ubarwienie pokrywa prawie 100% ciała krewetki z bardzo małymi wyjątkami – kilka cienkich przezroczystych lub białych pasów.

 

Klasyfikacja, cechy

Mosura „Flower”: wzór kwiatu umieszczony na głowie klasy SSS Mosura. Pochodzenie nazwy „Flower” nie jest znane, gdyż wzór nie przypomina kwiata. Występuje u klasy SSS krewetek Crystal Red.

Mosura „Crown”: Wzór przypominający półkolistą koronę umieszczoną u góry i po brzegach głowy. Występuje u klasy SSS krewetek Crystal Red.

Double Hinomaru: Zamiast jednego koła posiada dwa. Duże koło na grzbiecie (ze znakiem „no-entry”) i drugie małe bliżej ogona. Występuje u klasy SS krewetek Crystal Red.

No-Entry Hinomaru: Występuje, gdy pojawi się biały myślnik w czerwonym kole Hinomaru. Biała kreska nadaje wygląd znaku „Zakaz wjazdu”. Biała kreska może w całości przecinać czerwone koło, lub być umieszczona w jego środku. Występuje u klasy SS krewetek Crystal Red.

Hinomaru: Hinomaru mamy wtedy, gdy na grzbiecie krewetki istnieje wyraźne czerwone koło. W języku japońskim Hinomaru oznacza dysk słoneczny i jest symbolem czerwonego koła, oznaczającego słońce, znajdującego się na japońskiej fladze. Istnieją różne odmiany Hinomaru, jak np. wspomniane wcześniej Double Hinomaru i No-Entry Hinomaru. Występuje u klasy SS krewetek Crystal Red.

Tiger tooth: Znak Tiger tooth znajduje się na dolnej części środkowej sekcji koloru czerwonego klasy S+. Charakteryzuje się on dwoma czerwonymi kreskami w dół, pomiędzy którymi jest biały „ząb tygrysa”. Część znajdująca się pomiędzy dwoma czerwonymi kreskami musi być biała, aby krewetka była uznawana za przedstawiciela „Tiger tooth”. Jeśli obszar jest jasny nie jest to Tiger tooth. Brak drugiego czerwonego pasa oznacza tak naprawdę krewetkę z grupy V-Band. Występuje u klasy S+ krewetek Crystal Red.

V-Band: Czerwona środkowa sekcja jest w kształcie przypominającym literę V. Występuje u klasy S+ krewetek Crystal Red.

 

Przewodnik po klasach:

 

Przewodnik po wzorach:

 

Oryginalny artykuł:
http://www.planetinverts.com/crystal%20red%20shrimp%20grading%20guide.html

Dziękuję za merytoryczną pomoc Kumakowi.

P.S. W swoim krewetkarium posiadam Crystal Red klasy A, S, S+ V-band, S+ Tiger tooth, SS No-Entry Double Hinomaru, SSS, więc jeśli ktoś chciałby zobaczyć na żywo – zapraszam.

Napisane przez:

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.

Archiwum wiadomości

 

Grudzień 2022
P W Ś C P S N
« kwi    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Magazyn Akwarium